Jak zbudować skuteczną strategię content marketingową
Skuteczna strategia content marketingowa nigdy nie jest dziełem jednego człowieka. To synergiczna praca wielu par rąk oraz wynik działań łączących w sobie wiedzę o marce, dialog z grupą docelową i personelem, analizę celów, jakie marka chce osiągnąć, rynkowych danych, a także trendów, które taką strategię będą kształtować.
✘ Dowiedz się, czego pragną osoby, które chcą u ciebie kupować
Bez tego będzie trudno o sukces. Jeśli nie masz takich informacji – zdobądź je. Nie musisz w tym celu wynajmować drogiej agencji czy uruchamiać w firmie działu badań marketingowych. Zrób prostą ankietę i opublikuj ją na swojej stronie internetowej lub zadaj pytanie w poście na Facebooku. Pomocne będzie dołączenie do grup tematycznych i forów, które dotyczą twojej branży. Poczytaj opinie w internecie i szczególnie przyjrzyj się tym krytycznym, nawet jeśli wiąże się to z dyskomfortem czytania o sobie. Bill Gates z pewnością miał rację, mówiąc, że:
„Najbardziej niezadowoleni klienci to źródło największej wiedzy dla każdego przedsiębiorcy.”
Drugim, cennym źródłem informacji o potrzebach twoich klientów są ludzie w firmie. Nikt nie wie więcej niż operacja, BOK czy sekcja reklamacji. Zanim przejdziesz do planowania strategii, porozmawiaj z personelem i zwróć uwagę na kwestie, które się powtarzają, bo właśnie te będą stanowiły punkt wyjścia w dalszych działaniach.
Mając ten etap za sobą, możesz przejść do tworzenia person, czyli wirtualnych postaci powstałych w oparciu o zebrane dane o osobach, które wybierają twoje produkty lub usługi (spójrz na Kasię, która posłuży tutaj za przykład). Każda z nich charakteryzować się będzie różnymi upodobaniami, wzorcami zachowań czy skłonnościami. Taka segmentacja przyda się w późniejszym doborze treści odpowiadających na potrzeby konkretnych grup odbiorców.
✘ Nie ignoruj trendów
Nawet jeśli te czasami okazują się nietrafione lub żyją krócej niż wpis na Facebooku. Nie bez powodu firmy takie jak NIKE i Ford zatrudniają w swoich zespołach pisarzy science fiction. Jeśli nie masz budżetu na prototypowanie przyszłości, korzystaj z wiedzy innych i czytaj raporty. Śledź nowości w branży i nie uprzedzaj się do eksperymentalnych poczynań twojej konkurencji (to dobrze, że szukają nowych rozwiązań i działają nieszablonowo, pewnie nie wszystkie pomysły będą strzałem w dziesiątkę, ale za którymś razem z pewnością im się uda). Zobacz, co dzieje się na targach branżowych i myśl globalnie, również wtedy, gdy twoim celem jest trafiać do wąskiej grupy lokalnych odbiorców.
✘ Skonfrontuj cele firmy z potrzebami osób, które będą u ciebie kupować
Wiesz już, czego chcą twoi klienci. Zrób mapę potrzeb i porównaj je z celami, które chcesz osiągnąć. Czy oba interesy idą w parze? Jeśli nie – pomyśl, jak możesz to zmienić i przeprowadź rewizję postanowień. Kluczowym będzie postawienie sobie pytania „Które treści połączą oczekiwania użytkowniczek i użytkowników z celami biznesowymi?” Odnalezienie punktów styku posłuży do opracowania synergicznej strategii na publikację treści, jednocześnie użytecznych dla grupy docelowej oraz wartościowych z perspektywy prowadzenia biznesu, mających przełożenie na odpowiednią konwersję, rosnącą świadomość marki czy budowanie eksperckiego wizerunku.
✘ Przejdź do działania
Jeśli masz już plan, zacznij działać. Przygotuj harmonogram publikacji i zaplanuj treści artykułów, pamiętając, że powinny być dopasowane do potrzeb grupy docelowej.
➤ Przykład 1
Jeśli w badaniach okazało się, że są osoby, które nie rozumieją zasady działania twojego produktu czy usługi – przygotuj infografiki lub filmy instruktażowe. Dotrzesz w ten sposób do osób, które nie podjęły decyzji zakupowej, ponieważ tego im zabrakło.
➤ PRZYKŁAD 2
Jeśli działasz w branży, w której zachodzi wiele zmian, uruchom na stronie internetowej zakładkę Aktualności albo stwórz blog, na którym będziesz dzielić się ze społecznością bieżącymi informacjami.
➤ PRZYKŁAD 3
Jeśli działasz w e-commerce – utrzymuj codzienny kontakt ze społecznością, zadbaj o szybki czas reakcji na pytania lub komentarze i przygotuj się na generowanie dużej ilości atrakcyjnych wizualnie treści.
Przykłady można mnożyć i w zależności od charakterystyki biznesu, działania będą wyglądały inaczej.
✘ Wezwij wsparcie
Content można tworzyć w pojedynkę, ale uwierz mi, jeśli masz inne rzeczy na głowie, nie będzie łatwo. Oddaj to zadanie w ręce kogoś, kto posiada niezbędną wiedzę i umiejętności. Jeśli działasz w ramach małego i średniego przedsiębiorstwa i nie masz rozbudowanego działu marketingu, pomyśl o wsparciu profesjonalisty z zewnątrz. Możliwości jest wiele, począwszy od dużych agencji po utalentowanych freelancerów z imponującym portfolio. Bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, koncentruj się na osobach, które będą potrafiły zidentyfikować się z wartościami twojej marki i tworzyć angażujące treści.
✘ Nie bój się eksperymentować
Jeśli zdecydujesz się na wsparcie, zostaw trochę miejsca na „świeże spojrzenie” kogoś z zewnątrz. Zaangażowanie osoby spoza branży pozwala wyciągnąć cenne wnioski i otworzyć się na nowe pomysły. Podejmując pierwsze działania content marketingowe, obserwuj reakcje swojej grupy docelowej. Analizuj statystyki na fanpage’u i stronie firmowej, porównuj z danymi sprzed działań, mierz konwersję, sprawdzając, ile wpłynęło nowych zapytań o ofertę lub jak kształtuje się krzywa sprzedaży.
Nie zapomnij w tym czasie przyjrzeć się poczynaniom twojej konkurencji. Zaczęli cię naśladować? Świetnie! To znaczy, że strategia działa. Jeśli wnioski prowadzą do rewizji wcześniejszych ustaleń, nie bój się zmian, zwłaszcza tych bardziej śmiałych.
SKRĘĆMY W LEWO, GDY KONKURENCJA IDZIE W PRAWO.
Clyde Fessler
Znasz ten cytat? Powiedział to geniusz w budowaniu wizerunku marki, dzięki któremu słysząc Harley Davidson, masz przed oczami motocykl, nawet jeśli w życiu żadnym nie zdarzyło ci się jeździć.
Jeśli uważasz, że artykuł był przydatny, udostępnij go innym!